Clever og Andel investerer 900 mio. kr. i ny ladeinfrastruktur i 2025

Pressemeddelelse -
13-03-2025
Som andelsselskab skaber vi velfærd og vækst regionalt og i det danske samfund gennem leverance af vital infrastruktur og fremtidssikrede energiløsninger.

Pressetelefon: 21 70 31 01

Clever accelererer sammen med sin ejer, energi- og fibernetkoncernen Andel, i 2025 udbygningen af Danmarks største ladenetværk. Med en forventet investering på cirka 900 mio. kr. skal der i løbet af året etableres 6.400 nye offentlige ladepunkter landet over. 

Elbilen er blevet danskernes førstevalg, og frem mod 2030 forventes antallet af elbiler på de danske veje at overstige 1,6 mio. Det stiller i de kommende år øgede krav til en veludbygget og lettilgængelig ladeinfrastruktur, så danskerne trygt og ubesværet kan køre på tværs af landet. 

“Danmark blev i 2024 kåret som Europas bedste elbilland – men vi er kun lige begyndt. Hundredtusindvis af nye elbiler vil rulle ud på de danske veje i de kommende år, og uden en stærk ladeinfrastruktur risikerer vi, at den grønne omstilling taber fart. For Clever handler det ikke om at følge udviklingen. Det handler om at drive den fremad,” siger Casper Kirketerp-Møller, CEO hos Clever. 

Andel og Clever har siden 2009 investeret massivt i opbygning af en stærk dansk ladeinfrastruktur, og alene de seneste 10 år er der investeret 3,1 mia. kr. i denne udbygning. I 2025 bliver det høje investeringsniveau fastholdt med forventet yderligere cirka 900 mio. kr. 

“Mens de store olieselskaber tøvede, valgte vi med vores ejere i ryggen at investere massivt i fremtidens infrastruktur. Vi byggede Danmarks største ladenetværk, og nu sætter vi yderligere turbo på. I år etablerer Clever 6.400 nye offentlige ladepunkter – heraf 400 lynladepunkter – over hele landet,” siger Casper Kirketerp-Møller. 

Jesper Hjulmand, Andels Group CEO, glæder sig over tempoet i udrulningen af den danske ladeinfrastruktur:

”Gennem vores investeringer i Clever sørger vi for, at elbilisterne har strøm lige dér, hvor de har mest brug for den. Sammen sikrer vi, at Danmarks position som elbilland nr. 1 ikke bare er en titel – men en realitet, hvor bilister oplever, at det er hurtigt og nemt at få opladet sin elbil. Dette er forudsætningen for den grønne omstilling af vores transport, som er så vigtig i kampen mod de menneskabte klimaforandringer”.

Nye roamingaftaler på vej 

I 2025 får danske elbilister ikke kun flere lademuligheder. Clever udvider også antallet af roamingaftaler i både Danmark og udlandet. Kunder med fri opladning på abonnement kan dermed se frem til at kunne lade på endnu flere ladeoperatørers netværk uden ekstra omkostninger eller med en fordelagtig rabat. 

“Vi tror på, at fremtidens ladenetværk bygger på samarbejde, hvor vi udnytter ressourcerne smartere, fjerner unødige omkostninger og dermed gør det endnu lettere at være elbilist. I 2024 indgik vi strategiske samarbejder med blandt andet EWII, Uno-X og Aral pulse i Tyskland, som har givet vores kunder endnu flere lademuligheder på farten – og vi er kun lige begyndt. I år forventer vi at indgå yderligere 2-3 roamingaftaler i både Danmark og Europa, så der er meget at glæde sig til,” siger Casper Kirketerp-Møller.

Nu kan du stemme på den kandidat, du mener skal have en plads i Andels repræsentantskab. Du kan stemme, når du bor eller har sommerhus i kommunerne Kalundborg, Lolland eller Næstved.