Hop gratis på elbussen

Andel har fået sin første elbus, som kører ture på Møn efter en fast køreplan. Alle kan hoppe gratis på elbussen, så både turister og lokale får CO2-fri transport til og fra byer og seværdigheder.

Vi arbejder også på en anden elbus, der skal køre ture på Stevns, og som vi håber, er klar til sommeren 2023. Ideen med de nye elbusser er, at de skal transportere lokale og turister rundt i området på en CO2-fri måde.

Køreplan | Timetable

I september kører bussen fredag, lørdag og søndag (fra 2/9 til 25/9)

I oktober og november kører bussen lørdag og søndag (fra 1/10 til 27/11) samt mandag til fredag i efterårsferien

I december, januar og februar kører bussen ikke.

Formiddags- og eftermiddagstur

Fredag, lørdag, søndag

Vestmøn

Varighed: 1 time | Duration: 1 hour

Stege Havn (afgang)
| 09.00 | 13.15

Hårbølle Havn/Møn camping
| 09.25 | 13.50

Fanefjord Skovvej/Fanefjord Skovpavillon
| 09.35 | 13.40

Stege Havn (ankomst)
| 10.00 | 14.15

(15 min pause)

Østmøn

Varighed: 1 ½ time | Duration: 1 ½ hour

Stege Havn (afgang)
| 10.15 | 14.30

Kullegårdsvej/Råbylille Strandvej
| 10.15 | 15.45

Klintholm Havn
| 10.50 | 15.30

Stengårdsvej/GeoCenter Møns Klint
| 11.05 | 15.15

Liselundvej/Liselund Park
| 11.15 | 15.05

Stege Havn (ankomst)
| 11.50 | 16.05

(10 min pause)

Nordmøn

Varighed: 45 minutter | Duration: 45 minutes

Stege Rtb. v. Havnen (afgang)
| 12.00 | 16.25

Nyord
| 12.20 | 16.50

Stege Rtb. v. Havnen (ankomst)
| 12.45 | 17.10

(30 min pause)

Alle tider er cirkatider | All timestamps are approximations.

Aftentur

Fredag og lørdag
(Aftenturene køres ikke om søndagene – heller ikke i efterårsferien)

Østmøn

Varighed: 1 ½ time | Duration: 1 ½ hour

Stege Havn (afgang)
| 17.15 | 20.00

Kullegårdsvej/Råbylille Strandvej
| 17.35 | 22.15

Klintholm Havn
| 17.50 | 21.00-22.00 (1 times pause)

Stengårdsvej/GeoCenter Møns Klint
| 18.05 | 20.45

Liselundvej/Liselund Park
| 18.15 | 20.35

Stege Havn (ankomst)
| 18.50 | 22.35

Nordmøn

Varighed: 35 minutter | Duration: 35 minutes

Stege Rtb. v. Havnen (afgang)
| 19.00

Nyord
| 19.20

Stege Rtb. v. Havnen (ankomst)
| 19.45

Alle tider er cirkatider | All timestamps are approximations.

Vil du vide mere?

Hvis du vil vide mere om de mange oplevelser på Møn, så kig på sydkystdanmark.dk/moen. Der kan du også downloade app’en: ’Oplev Møn’.

Ruterne på Møn er udviklet i samarbejde med House of Møn, Region Sjælland og Vordingborg Kommune. Andel ønsker at bidrage til vækst og udvikling lokalt og regionalt samt fremme fremtidens grønne energiløsninger med de nye, gratis elbusser.

Har du ris eller ros, så hører vi meget gerne fra dig på info@houseofmoen.dk