Hop gratis på elbussen

Andel har fået sin første elbus. I ferier og weekender kører den ture på Møn efter en fast køreplan. Alle kan hoppe gratis på elbussen, så både turister og lokale får CO2-fri transport til og fra byer og seværdigheder.

Vi arbejder også på en elbus, der skal køre ture på Stevns, og som vi håber, er klar til sommeren 2023. Ideen med de nye elbusser er, at de skal transportere lokale og turister rundt i området på en CO2-fri måde.

Fra september 2022 kører elbussen også regionens skolebørn til skoletjenester.
Læs mere

Køreplan | Timetable

I oktober og november kører bussen lørdag og søndag (fra 1/10 til 27/11) samt mandag til fredag i efterårsferien

I december, januar og februar kører bussen ikke.

Køreplan | Timetable

Gyldig fra 1. oktober – 27. november 2022

Vestmøn

Varighed: 1 time | Duration: 1 hour. Lørdage - søndage samt hele efterårsferien.

Stege Havn (afgang)
| 09.00 | 13.15

Hårbølle Havn via Fanefjordgade
| 09.25 | 13.50

Fanefjord Skovpavillon
| 09.35 | 14.00

Stege Havn (ankomst)
| 10.00 | 14.25

Østmøn

Varighed: 1 ½ time | Duration: 1 ½ hour. Lørdage - søndage samt fredag i efterårsferien. Ture efter kl. 17.25 køres ikke på søndage.

Stege Havn (afgang)
| 10.15 | 17.30

Kullegårdsvej
| 10.15 | 17.50

Klintholm Havn
| 10.50 | 18.05

GeoCenter Møns Klint
| 11.05 | 18.20

Liselund Park
| 11.15 | 18.30

Stege Havn (ankomst)
| 11.50 | 19.05

Nordmøn

Varighed: 45 minutter | Duration: 45 minutes. Lørdage - søndage samt fredag i efterårsferien. Ture efter kl. 17.25 køres ikke på søndage.

Stege Rtb. v. Havnen (afgang)
| 12.00 | 16.30 | 19.15

Nyord
| 12.25 | 17.00 | 19.40

Udby
| 12.45 | 16.40 | 20.00

Stege Rtb. v. Havnen (ankomst)
| 12.55 | 17.25 | 20.10

Østmøn

Varighed: 1 ½ time | Duration: 1 ½ hour. Lørdage - søndage samt fredag i efterårsferien. Ture efter kl. 17.25 køres ikke på søndage.

Stege Havn (afgang)
| 14.35 | 20.25

Liselund Park
| 15.05 | 20.55

GeoCenter Møns Klint
| 15.15 | 21.05

Klintholm Havn
| 15.30 | 21.20-22.00

Kullegårdsvej
| 15.45 | 22.15

Stege Havn (ankomst)
| 16.10 | 22.35

Alle tider er cirkatider | All timestamps are approximations.

Vil du vide mere?

Hvis du vil vide mere om de mange oplevelser på Møn, så kig på sydkystdanmark.dk/moen. Der kan du også downloade app’en: ’Oplev Møn’.

Ruterne på Møn er udviklet i samarbejde med House of Møn, Region Sjælland og Vordingborg Kommune. Andel ønsker at bidrage til vækst og udvikling lokalt og regionalt samt fremme fremtidens grønne energiløsninger med de nye, gratis elbusser.

Har du ris eller ros, så hører vi meget gerne fra dig på info@houseofmoen.dk