Stort antal kandidater klar til at engagere sig i den grønne omstilling

Pressemeddelelse -
31-01-2025
Som andelsselskab skaber vi velfærd og vækst regionalt og i det danske samfund gennem leverance af vital infrastruktur og fremtidssikrede energiløsninger.

Pressetelefon: 21 70 31 01

Interessen for at engagere sig i energi- og fiberkoncernen Andels repræsentantskab er stor. Når andelshaverne i Kalundborg, Lolland og Næstved kommuner snart skal til stemmeurnerne, bliver det nemlig med et stort antal kandidater at vælge imellem.

Grøn omstilling, klimaforandringer og muligheden for at være med til at forme Andels strategiske udvikling har sat gang i engagementet blandt borgere i kommunerne Kalundborg, Lolland og Næstved – og hele 73 kandidater har meldt sig klar til at tage del i beslutningerne. I 2025 skal der vælges 33 medlemmer til Andels repræsentantskab.

Det vækker begejstring hos bestyrelsesleder Bart Gyldenløve Roetink:

“Det er fantastisk at se så mange engagerede kandidater, der ønsker at gøre en forskel for energiens fremtid. Som medlem af repræsentantskabet får man en unik mulighed for at sætte sine holdninger i spil, være ambassadør for andelshaverne og bidrage til at forme Andels strategiske retning. Repræsentantskab har en vigtig rolle og er med til at sikre, at vi træffer beslutninger på et solidt, demokratisk grundlag.”

Historisk høj andel af kvindelige kandidater

Andel har et stærkt fokus på at skabe et repræsentantskab, der afspejler samfundets mangfoldighed – og indsatsen bærer frugt. I 2025 slås der rekord med 32 % kvindelige kandidater, en stigning fra tidligere år.

“Vi ser en tydelig tendens mod større diversitet, hvilket styrker dialogen og beslutningsgrundlaget. Jo bredere perspektiver, desto bedre beslutninger,” siger Bart Gyldenløve Roetink.

Hvem skal repræsentere dig?

Valget finder sted fra den 3. marts til den 24. marts kl. 12, hvor andelshaverne kan stemme på deres foretrukne kandidater:

  • Kalundborg Kommune: 24 kandidater til 12 pladser (16 mænd, 8 kvinder) – ca. 29.000 stemmeberettigede
  • Lolland Kommune: 18 kandidater til 10 pladser (12 mænd, 6 kvinder) – ca. 24.000 stemmeberettigede
  • Næstved Kommune: 31 kandidater til 11 pladser (21 mænd, 10 kvinder) – ca. 27.000 stemmeberettigede
Kalundborg
Abdulrahman Marwan Al-Humsi
Annika Løvmose Holm Kjellberg
Arne Hjorth Hansen
Bitten Müller
Find Heede
Frederik Gordon Pedersen
Gitte Jeanette Johansen Klein
Helle Katrine Møller
Henrik Ellebæk Christiansen
Henrik Rohde
Jan Østergaard
Jens Anker Pedersen
Jimmy Andreasen
Kenny Melbye Gaarslev
Lars Falster
Lone Engvang
Louise Frendø
Mie Rask Møller
Mike Kærsgaard Antonsen
René Gislum
Sine Bramming
Svend Müller
Søren Sørensen
Troels Bahne Henriksen
Lolland
Eva Vedel Ibsen
Helle Lauritsen
Jens Langhoff
Jesper Frederiksen
Jesper Kristensen
Karsten Lund
Kirsten Sydendal
Kurt Hansen
Lene Vinther Nielsen
Mette Andersen
Michael Jensen
René Marquardt Frederiksen
Stanley Jimmy Priergaard
Thomas Hartmann Bernhard
Thomas Porse
Tine Vinther Clausen
Ulrik Theophil Jørgensen
Vagn Kjær-Hansen
Næstved
Allan Johansen
Betina Kordoff
Bodil Stenvig
Christina Pagh
Dennis Westerdahl Hollender
Elmer Jacobsen
Helle Hillers
Henrik Frederiksen
Jens Due
Jesper Ravnsbjerg Hansen
Jette Bejerholm Birkved
John Vinsbøl
Jørgen Arndt Ravn
Jørgen Skov Jørgensen
Kirsten Jacobsen
Kurt Torben Larsen
Lars Erik Clausen
Lars Aage Nielsen
Leif Alfredsen
Michael Nielsen Hendil
Niels True
Peter Bolwig
Sabrina Edua Rasmussen
Sandra Lykkegaard Nielsen
Simon Mundus
Stine Søgaard Normann
Søren Skovbæk Jensen
Søren Thomasen
Thomas Møller-Palacino
Thor Temte
Tina Bjerregaard Jensen
Supplerende oplysninger
  • Der er valg til repræsentantskabet hvert fjerde år ved afstemning blandt andelshaverne i Nordvest-, Vest-, Midt- og Sydsjælland, Lolland-Falster og øerne.
  • Man er andelshaver, hvis man har fast bolig, sommerhus eller virksomhed, der er tilsluttet elnetselskabet Cerius’ elnet. 
  • Man kan stemme fra den 3. marts til den 24. marts kl. 12, hvor alle andelshavere i valgområderne modtager et brev med en oversigt over de lokale kandidater, der er på valg. Andelshaverne kan stemme nemt og hurtigt via MitID eller en valgkode i brevet.
  • Som medlem forventes man at deltage i 4-6 møder om året, hvor man drøfter den løbende udvikling i virksomheden, energisystemet, digital ligestilling og den grønne omstilling.
  • Repræsentantskabet vælger Andels bestyrelse blandt medlemmerne i repræsentantskabet – og som medlem kan man selv stille op til bestyrelsen.